SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl transport-publiczny.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Firmy nie są pewne jutra, wiec walczą o każde zlecenie
Elżbieta Pałys 24 kwietnia 2025
Kilkanaście firm startujących w jednym przetargu to w zasadzie norma, tak w drogach jak i na kolei. Sprzyjają temu „górki” i „dołki” inwestycyjne, a co za tym idzie, niepewność dotycząca planów przetargowych największych inwestorów. Dużej konkurencji sprzyja także nadmierna otwartość polskiego rynku.
Projekt Holcim i Lasów Państwowych nagrodzony
Holcim Polska, Fundacja Ronalda McDonalda 24 kwietnia 2025
Holcim Polska otrzymał międzynarodową nagrodę Edi Awards w kategorii Nature & Biodiversity za projekt zrealizowany wspólnie z Lasami Państwowymi, polegający na nawadnianiu obszarów leśnych i retencjonowaniu zasobów wodnych wodą opadową zbieraną w wyrobisku Kopalni Kujawy. To unikatowe, prośrodowiskowe działanie przywraca równowagę wodno-błotną ekosystemu, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony bioróżnorodności oraz zdrowia drzewostanów na terenach leśnych. Spośród dziesiątek nominowanych inicjatyw z całego świata, to właśnie polski projekt, będący efektem współpracy leśników i górników, został uznany za najlepszy w swojej kategorii.
Łódzkie buduje dojazdy do dróg szybkiego ruchu
Damian Kelman 24 kwietnia 2025
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi podsumował prace, jakie trwają w województwie w związku z budową i modernizacją dojazdów do dróg szybkiego ruchu. Duże znaczenie w tym procesie mają obiekty inżynierskie. Podkreślono, że łódzkie, z racji swojego położenia w centralnej części kraju, pełni ważną rolę w transporcie nie tylko krajowym, ale też europejskim.
Szesnastu chętnych projektować DK-25 między obwodnicami
ep. 23 kwietnia 2025
Z dużym zainteresowaniem projektantów spotkał się przetarg dotyczący opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla rozbudowy drogi krajowej nr 25 między Kamieniem Krajeńskim a Sępólnem Krajeńskim. Wpłynęło aż 16 ofert.
Wiech (ENERGETYKA24): Polska nie jest gotowa na masową elektryfikację
Jakub Rösler 23 kwietnia 2025
Jakub Wiech z portalu ENERGETYKA24 wskazuje, że polski system elektroenergetyczny nie jest aktualnie gotowy na masową elektryfikację, a więc również na rozwój kolei czy bezemisyjnych napędów w transporcie miejskim i regionalnym. Bez reform grozi nam katastrofa energetyczna. Ekspert mówił o tym podczas Kongresu Projektantów i Inżynierów.
Łódź. Nie wszystkie tramwaje MPK wróciły na swoje dotychczasowe trasy
Daniel Siwak 23 kwietnia 2025
Chociaż otwarta została już ul. Przybyszewskiego a przebudowa zajezdni MPK Łódź na Chocianowicach znów zbliża się ku końcowi, nadal nie wszystkie linie tramwajowe wróciły na swoje trasy. Kiedy to może nastąpić?
R. Sikorski: Wykorzystamy wsparcie UE do tworzenia infrastruktury obronnej
Damian Kelman 23 kwietnia 2025
Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie exposé, w którym m.in. odniósł się do kwestii polskiej infrastruktury obronnej. Minister spraw zagranicznych zapowiedział, że rząd zamierza wykorzystywać unijne wsparcie do tworzenia takich projektów jak Tarcza Wschód.
Polskie miasta czeka fala projektów modernizujących rozwiązania transportowe
Multiconsult Polska 23 kwietnia 2025
Dzięki powstającym w ostatnich latach planom zrównoważonej mobilności miejskiej, polskie miasta pozyskują unijne środki na modernizację lokalnej infrastruktury transportowej. Jak wskazują eksperci, wkrótce czeka nas prawdziwy wysyp inwestycji wprowadzających w życie założenia tych planów.
InPost i Vinted podpisały nową umowę partnerską
InPost 23 kwietnia 2025
Grupa InPost, lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie oraz Vinted – europejski lider w sprzedaży rzeczy z drugiej ręki – podpisały nowy, wieloletni, europejski kontrakt. Zgodnie z umową InPost, wykorzystując swoją sieć maszyn Paczkomat® i punktów PUDO, będzie obsługiwał dostawy paczek Vinted w ośmiu krajach do końca 2027 roku.
Port Gdańsk na fali? Imponujący wzrost przeładunków kontenerów i rud metali
Mikołaj Kobryński 23 kwietnia 2025
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przedstawił wyniki przeładunkowe za pierwszy kwartał bieżącego roku. Choć w porównaniu z analogicznym okresem roku 2024 przeładunki ogółem spadły o 2%, jest wiele powodów do satysfakcji – przeładowano 17% więcej kontenerów niż przed rokiem i aż 560% więcej rud metali.
PLL LOT: 2,4 mln pasażerów więcej w pierwszym kwartale
Łukasz Malinowski 23 kwietnia 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozły w pierwszym kwartale tego roku o ponad 200 tys. pasażerów więcej niż przed rokiem. To wzrost o 9,4 proc. do 2,4 mln przewiezionych osób. Kolejne miesiąca zapowiadają się równie dobrze.
Port Gdańsk określa zasady zakazu fotografowania
Damian Kelman 23 kwietnia 2025
Wraz z wejściem w życie przepisów określających zasady fotografowania i filmowania kluczowych obiektów dla bezpieczeństwa i obronności Polski, Port Gdańsk wydał komunikat, w którym przedstawił, jak będzie wyglądało respektowanie przepisu w porcie.
Strabag kupił spółkę Zaberd
Damian Kelman 23 kwietnia 2025
Strabag podpisał umowę na zakup spółki Zaberd. Firma jest jednym z liderów rynku utrzymania infrastruktury drogowej. Działanie to wpisuję się w strategię Strabagu, który dąży do rozszerzenia swojej działalności w zakresie utrzymania dróg w kraju.
Pomorskie. W Sierakowicach powstanie nowy wiadukt kolejowy. Są oferty na projekt
ep. 22 kwietnia 2025
Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 211 z linią kolejową Kartuzy – Lębork w Sierakowicach nie zapewnia odpowiedniej widoczności, a przez to uniemożliwia prowadzenie ruchu w obu kierunkach. To ma się zmienić. Są oferty na projekt przebudowy skrzyżowania, tyle że drogie.
Trzeci odcinek S10 zaprojektowany. Jest wniosek o ZRID
ep. 22 kwietnia 2025
Odcinek drogi ekspresowej S10 Cybowo – Łowicz czeka już na decyzję ZRID. To trzeci fragment drogi pomiędzy Szczecinem i Wałczem, dla którego złożono wniosek o wydanie decyzji ZRID. Inwestor liczy, że pozwolenie zostanie wydane przed końcem tego roku.
Budimex z kontraktem na czeskim rynku kolejowym
Mikołaj Kobryński 22 kwietnia 2025
Lider polskiego rynku budowlanego konsekwentnie kontynuuje ekspansję na rynku czeskim, zapoczątkowaną dużym kontaktem w budownictwie drogowym. Tym razem Budimex po raz pierwszy będzie realizować – wprawdzie jako podwykonawca czeskiej spółki – umowę dla Správy železnic, czyli zarządcy infrastruktury kolejowej, dotyczącą modernizacji stacji kolejowej Kořenov pomiędzy Tanvaldem a Harrachovem.
Ilkiewicz GrECo Polska: Szykują się największe projekty w historii Polski
Jakub Rösler 22 kwietnia 2025
Michał Ilkiewicz z GrECo Polska wskazuje, że obecny czas na rynku budowlanym i projektowym jest wymagającym, ale broker ubezpieczeniowy z dużym optymizmem patrzy na najbliższe miesiące, które będą przełomowe.
S10 Bydgoszcz – Toruń. Dwa odcinki w budowie, dwa czekają na ZRID
Redakcja 22 kwietnia 2025
Dwa największe miasta w woj. kujawsko-pomorskim będą połączone drogą ekspresową. S10 między Toruniem i Bydgoszczą ma mieć 50 km długości i powstanie w czterech odcinkach realizacyjnych. Dwa z nich są już na etapie robót budowlanych, dwa kolejne czekają na decyzje zezwalające na rozpoczęcie robót.
Kryteria pozacenowe w przetargach zyskają na znaczeniu
Damian Kelman 22 kwietnia 2025
Cena cały czas pozostaje głównym kryterium w ocenie ofert przetargowych. W najbliższym czasie jednak pozostałe kryteria mogą zyskać na znaczeniu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi dialog w tej sprawie ze Związkiem Ogólnopolskim Projektantów i Inżynierów.
Niemcy testują sterowanie ruchem drogowym przez AI
Damian Kelman 21 kwietnia 2025
Niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (BMDV) przedstawiło dwa pilotażowe regiony w projekcie badawczym AIAMO – Artificial Intelligence And Mobility, którego celem jest sterowanie ruchem drogowym przy pomocy sztucznej inteligencji. Pilotażowymi miastami zostały Lipsk w Saksonii oraz Landau in der Pfalz w Nadrenii-Palatynat.
CPK: Przetargów na projekty nie zabraknie
Roman Czubiński 21 kwietnia 2025
Branża projektowa może liczyć w najbliższych latach na regularny dopływ nowych zamówień ze strony CPK – mówił podczas Kongresu Projektantów i Inżynierów członek zarządu spółki Piotr Rachwalski. Najbliższe duże zlecenia mają dotyczyć przedłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej na północ, w kierunku Płocka i Grudziądza.
Mazowieckie. Rusza potrzebna inwestycja wokół Skaryszewa
Damian Kelman 21 kwietnia 2025
Rusza budowa obwodnicy Skaryszewa w powiecie radomskim w województwie mazowieckim wraz z rozbudową drogi krajowej nr 9. Inwestycja ma zostać zakończona do 2028 roku, jednak władze już teraz są przekonane, że przyniesie ona wiele korzyści dla regionu i jego mieszkańców.
Islandia szansą dla LOT. Wiele nas wiąże z tym wyspiarskim państwem
Łukasz Malinowski 21 kwietnia 2025
– Uruchomienie połączenia Warszawa – Reykjavik przez polskiego narodowego przewoźnika PLL LOT jest z pewnością powodem do dumy, będzie też praktycznie wykorzystywane przez Polaków i Islandczyków – mówi Maciej Duszyński, kierownik referatu polityczno-ekonomicznego i kulturalnego Ambasady RP w Reykjaviku. Z Duszyńskim rozmawiamy o łączących oba kraje więzach i szansach, jakie stwarza nowe połączenie lotnicze.
Świętokrzyskie. Co słychać na budowie obwodnicy Morawicy?
Grzegorz Rekiel 21 kwietnia 2025
Dobrze widoczny jest już ślad drugiego odcinka obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w ciągu drogi krajowej nr 73. Równie wyraźnie rysują się elementy konstrukcji estakad, mostu, wiaduktu i przejścia dla pieszych.
Modernizacja linii 201 do roku 2032?
Mikołaj Kobryński 20 kwietnia 2025
Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak w odpowiedzi na interpelację, którą złożył poseł Marcin Horała, poinformował, że aktualny harmonogram inwestycji zakłada zakończenie wszystkich planowanych prac na linii 201 pomiędzy Maksymilianowem a Gdynią dopiero w 2032 roku. W ostatniej kolejności ma zostać oddany do użytku zmodernizowany fragment w Trójmieście.
Lotnisko Olsztyn-Mazury: Ponad 100 tys. pasażerów w tym roku
Łukasz Malinowski 20 kwietnia 2025
Najmniejszy Port Lotniczy w Polsce nie składa broni. W tym roku lotnisko liczy na przekroczenie bariery 100 tys. pasażerów. W planach nowe kierunki krajowe i zagraniczne. – Mamy jednak deklarację, że Wizz Air wrróci do Szyman i zapewne wkrótce to się stanie. To nie jest kwestia braku chęci – mówi Wiktor Wójcik, prezes zarządu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.
Olsztyn uruchomi nocne kursy tramwajów
Przemysław Farsewicz 20 kwietnia 2025
Miasto Olsztyn zapowiedziało od maja wydłużenie sobotnich kursów tramwajów spod Wysokiej Bramy. Ma to być odpowiedź na apele przedsiębiorców, aby osoby korzystające z nocnego życia w centrum miasta, mogły wrócić do domów. Zapowiedź pojawia się w momencie, kiedy miasto w ramach oszczędności ograniczyło kursy tramwajowe i liczbę wozokilometrów dla autobusów.
Nowe ładowarki przy drogach szybkiego ruchu. Poznaliśmy chętnych do ich budowy
GDDKiA 20 kwietnia 2025
Otworzyliśmy oferty w przetargu na dzierżawę miejsc pod budowę i obsługę ogólnodostępnych, szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych na 31 Miejscach Obsługi Podróżnych. Swoje propozycje przesłało siedem podmiotów. Przystąpiliśmy do weryfikacji otrzymanych ofert.
InPost przejmuje Yodel, ważnego gracza na rynku brytyjskim
InPost 19 kwietnia 2025
Grupa InPost przejmuje firmę Yodel – jednego z największych dostawców przesyłek w Wielkiej Brytanii. Dzięki tej transakcji InPost umacnia pozycję trzeciego niezależnego operatora logistycznego w Zjednoczony Królestwie i znacząco przyspiesza swoje tempo wzrostu. To przełomowy moment dla całej branży – gdyż powstaje firma, która pod jedną marką będzie dostarczała przesyłki zarówno do maszyn Paczkomat, jak i pod drzwi klienta.
Airbus chce znacząco zwiększyć swoją obecność w Polsce
Airbus 19 kwietnia 2025
Airbus potwierdza chęć rozwoju silnego i wartościowego partnerstwa z Polską, podkreślając swoje zaangażowanie na rzecz jeszcze bliższej współpracy w przyszłości, która przyczyni się do wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy oraz powstawania lotniczych innowacji w kraju.
Wniosek o ZRID dla obwodnicy Rusinowa
Damian Kelman 19 kwietnia 2025
Szczecińska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła do Wojewody Zachodniopomorskiego wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla obwodnicy Rusinowa. Obejście ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 22.
Szczecin w końcu zmodernizuje torowisko na Matejki
Jakub Rösler 19 kwietnia 2025
Tramwaje Szczecińskie wkrótce ogłoszą przetarg na remont 450-metrowego torowiska na Matejki. To jeden z odcinków w najgorszym stanie technicznym w Szczecinie. Prace potrwają 170 dni i mają kosztować około 3 mln złotych.
Kujawsko-pomorskie. Koniec modernizacji DW251. Most w Pturku otwarty [zdjęcia]
Damian Kelman 18 kwietnia 2025
Zakończyły się prace modernizacje drogi wojewódzkiej nr 251 na trasie Pturek – Młodocin w powiecie żnińskim w województwie kujawsko-pomorskim. Kierowcy mogą już m.in. korzystać z wyremontowanego mostu nad Notecią w Pturku.
GDDKiA: Nie będzie znaków zakazu fotografowania
Damian Kelman 18 kwietnia 2025
W życie weszły przepisy określające zasady fotografowania i filmowania kluczowych obiektów dla bezpieczeństwa i obronności Polski. Konstrukcje, których nie można fotografować, posiadają specjalne tablice. Czy wśród obiektów infrastruktury drogowej możemy spodziewać się takich ruchów ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad?
13 ofert i wszystkie ponad budżet na obwodnicę Szczekocin i Goleniów
Damian Kelman 18 kwietnia 2025
Upłynął termin składania ofert w ramach budowy obwodnicy Szczekocin i Goleniów w województwie śląskim. Do katowickiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpłynęło aż 13 ofert, jednak żadna nie mieści się w budżecie GDDKiA.
Primost Serwis wyremontuje wiadukt nad S7 w woj. świętokrzyskim
Damian Kelman 18 kwietnia 2025
Kielecka Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na remont wiaduktu nad drogą ekspresową S7 w miejscowości Kajetanów w powiecie kieleckim w województwie świętokrzyskim. Prace przeprowadzi firma Primost Serwis.
Lokata dla przedsiębiorstwa – czy to się opłaca?
art. sponsorowany 18 kwietnia 2025
Lokaty bankowe to jeden z najprostszych, a zarazem najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy. Dla osób fizycznych stanowią sposób na budowanie kapitału i tzw. poduszki finansowej. Są też narzędziem do ochrony oszczędności przed inflacją oraz zapewnienia pewnych, aczkolwiek niewielkich zysków. Ale czy to samo można powiedzieć o przedsiębiorstwach? Czy firmom opłaca się inwestować środki w lokaty bankowe? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czechy kończą z rosyjską ropą naftową
Mikołaj Kobryński 18 kwietnia 2025
Po niedawnym wstrzymaniu dostaw surowca do Czech z Federacji Rosyjskiej drogą rurociągową Orlen Unipetrol, właściciel czeskich rafinerii, uzyskał dostęp do ropy naftowej z całego świata dzięki połączeniu z portem morskim w Trieście we Włoszech. Stało się to możliwe dzięki zainicjowanej w 2022 roku rozbudowie rurociągu TAL.
Olsztyn planuje przebudowę Al. Piłsudskiego
Przemysław Farsewicz 18 kwietnia 2025
Przebudowana w dużej części Al. Piłsudskiego przy okazji linii tramwajowej, doczeka się przebudowy na jej dalszym odcinku. Olsztyn chce zlecić zaprojektowanie robót na fragmencie od ul. Wyszyńskiego do ul. Rejewskiego. To końcowy odcinek ulicy, która prowadzi dalej już nad południową obwodnicą Olsztyna i dalej na Klebarka Małego.
Wniosek o ZRID dla obwodnicy Wałcza złożony. Miesiąc przed terminem
ep. 18 kwietnia 2025
Porr zakończył projektowanie obwodnicy Wałcza w ciągu drogi krajowej nr 22. Wniosek o wydanie ZRID został złożony miesiąc przed umownym terminem. Teraz czekamy na zielone światło do rozpoczęcia robót. Powinien je dać wojewoda zachodniopomorski.
Wschodnia Obwodnica Warszawy na pewno z tunelem. Reszta w rękach projektanta
ep. 17 kwietnia 2025
W ciągu dwóch, trzech miesięcy powinien zostać ogłoszony nowy przetarg na dokumentację projektową dla dwóch odcinków wschodniej obwodnicy Warszawy. – Zaczynamy proces inwestycyjny całkowicie od nowa – mówi Tomasz Kwieciński, radca Generalnego Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. – Postaramy się spełnić oczekiwania lokalnego społeczeństwa. Od razu zakładamy, że będą rozwiązania tunelowe – dodaje. Pozostałe rozwiązania wypracuje projektant po konsultacjach z mieszkańcami.
Gdańsk: Dwucyfrowy wzrost w Q1 i ponad 12 mln złotych zysku
Port Lotniczy Gdańsk 17 kwietnia 2025
Pierwszy kwartał Gdańsk zamknął prawie 12 proc. wzrostem obsłużonych gości. Dobrze wyglądają wyniki finansowe spółki. W ciągu trzech miesięcy 2025 roku w Porcie Lotniczym w Gdańsku było 1 378 562 pasażerów. To więcej o 11,8 proc. niż w tym samym okresie 2024 roku. Operacji lotniczych było 11 463, o 4,8 proc. więcej niż rok temu.
Podpisano umowę na pierwszy odcinek drogi do elektrowni jądrowej
Damian Kelman 17 kwietnia 2025
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę drogi krajowej do przyszłej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Chodzi o pierwszy odcinek – od Lubiatowa do drogi wojewódzkiej nr 213. Zadanie zrealizuje konsorcjum Polimex Infrastruktura i Polimex Mostostal.
Repolonizacja gospodarki. „To mnie zaskakuje, ale…”
Grzegorz Rekiel 17 kwietnia 2025
Nie martwcie Unią tylko troszczcie się o interes polskiego biznesu, bo Niemiec, Szwed, Francuz, Czech czy Hiszpan nie ma żadnych oporów, by rzucać kłody pod nogi polskim firmom, które chcą w ich krajach budować– w taki sposób skomentował na X zapowiadaną przez premiera repolonizację gospodarki dr Damian Kaźmierczak z PZPB.
Szuba (TINES RAIL): Polskie firmy są gotowe na kolejowy boom inwestycyjny
Jakub Rösler 17 kwietnia 2025
Prezes Zarządu TINES RAIL Tomasz Szuba wskazuje, że polskie firmy są gotowe na boom inwestycyjny w branży kolejowej, jaki szykuje się z powodu projektu CPK. Jego zdaniem są to przygotowania większe niż do Euro 2012.
Lublin: Welcome operatorem cargo w porcie lotniczym
inf. pras. 17 kwietnia 2025
Port Lotniczy Lublin podpisał umowę o współpracy z firmą Welcome Airport Services, jednym z największych w Polsce i najbardziej doświadczonych operatorów usług handlingowych, świadczącym również obsługę cargo lotnicze.
Jest wzorzec umowy na prace projektowe
GDDKiA 17 kwietnia 2025
Po wcześniejszym opracowaniu wzorcowych dokumentów dotyczących szczegółowych warunków kontraktu (SWK) oraz programu funkcjonalno-użytkowego dostępny jest kolejny dokument. To wzorcowa umowa na projektowanie, którą niedawno GDDKiA wdrożyła do stosowania.
Decyzja ZRID dla rozbudowy wspólnego odcinka DK42 i DK45
Damian Kelman 17 kwietnia 2025
Wojewoda Opolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla rozbudowy 11-kilometrowego wspólnego odcinka dwóch dróg krajowych. Chodzi o DK42 i DK45 na odcinku od Kluczborka do początku obwodnicy Praszki.
Tusk: 53 mld zł w ramach budowy elektrowni jądrowej trafi do polskich firm
ep. 16 kwietnia 2025
Polskie firmy będą miały zagwarantowany udział w procesie realizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – zapewnił premier Donald Tusk podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. Do krajowych przedsiębiorców mają bezpośrednio trafić 53 mld zł.
Będzie rozbudowa stanowiska przeładunku paliw płynnych w Gdyni
Mikołaj Kobryński 16 kwietnia 2025
Zarząd Morskiego Portu Gdynia ogłosił przetarg na wykonanie w systemie “projektuj i buduj” rozbudowy stanowiska przeładunku paliw płynnych. Efektem inwestycji ma być zapewnienie możliwości obsługi zbiornikowców niepełnoładownych o nośności 170 tys. DWT przy zanurzeniu do 14,2 metra. Zostanie ona zrealizowana w oparciu o metodykę BIM.
Grosfeld (UZP): Pracujemy nad przepisami wykluczającymi firmy spoza UE
Jakub Rösler 16 kwietnia 2025
Urząd Zamówień Publicznych pracuje nad krajowymi regulacjami dotyczącymi wykluczania z postępowań firm spoza Unii Europejskiej. W związku z planowanymi przepisami UZP nie spodziewa się też dużej liczby odwołań w postępowaniach przetargowych.
Łódź: Wieczorem do Berlina, rano do Kijowa
Kasper Fiszer 16 kwietnia 2025
PKP Intercity potwierdzają wcześniejsze informacje o uruchomieniu pierwszego po wieloletniej przerwie pociągu międzynarodowego obsługującego Łódź. Zapewniają też, że w przeciwnym kierunku pasażerowie będą mogli dogodnie przesiąść się w kierunku Kijowa. W Chełmie na podróżnych czekać ma szerokotorowy pociąg na Ukrainę.
Furgalski: Polską KDP muszą budować i projektować polskie firmy
Jakub Rösler 16 kwietnia 2025
Zdaniem Adriana Furgalskiego, prezesa ZDG TOR, budowa polskiego KDP musi uwzględnić interesy polskich firm projektowych i wykonawczych, które będą mogły rozwinąć dzięki temu swoje kompetencje. Do tego realizacja szybkiej kolei musi odbywać się na rynkowych zasadach, a jak najwięcej środków wydanych na budowę KDP musi trafić do polskich przedsiębiorców.
Jakie tramwaje kupuje Gorzów Wielkopolski?
Jakub Rösler 16 kwietnia 2025
MZK Gorzów Wielkopolski szuka dostawcy 7 lub nawet 16 fabrycznie nowych tramwajów. Przewoźnik stawia na sprawdzone wymagania i kupuje tramwaje zbliżone do już jeżdżących po mieście Twistów z Pesy - nowe tramwaje będą więc miały do 26 metrów długości, 3 człony oraz 3 wózki.
Polska energetyka przed wielkimi zmianami
Mikołaj Kobryński 16 kwietnia 2025
Coraz bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej powoduje, że bez zasadniczego przyspieszenia procesu transformacji energetycznej polskiej gospodarce będzie mogła grozić utrata międzynarodowej konkurencyjności. W celu zapobieżenia temu ryzyku najbliższych kilkanaście lat będzie musiało upłynąć pod znakiem ogromnych inwestycji, dużo większych niż rewolucja fotowoltaiczna w ostatnich latach.
Premier zapowiada preferencje dla polskich firm z zamówieniach publicznych
ep. 16 kwietnia 2025
– Kończy się era naiwnej globalizacji – powiedział premier Donald Tusk podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. – W tym coraz bardziej bezwzględnym konkursie egoistów na rynkach światowych, Polska nie będzie naiwnym partnerem. Polskie firmy nie będą stały na straconej pozycji w konkurencji z międzynarodowymi molochami – mówił szef rządu. Zadeklarował ochronę krajowych przedsiębiorców w zamówieniach publicznych. – Jeśli polska firma oferuje porównywalne jakość, technologię, czas, cenę, to musi bezwzględnie wygrywać taki konkurs – stwierdził.
Przetarg dotyczący północno-wschodniej części Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej w tym roku
ep. 16 kwietnia 2025
Jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na prace przygotowawcze dla północno-wschodniej części Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. GDDKiA ma już zapewnione finansowanie na te prace. Minister infrastruktury podpisał program inwestycyjny.
GDDKiA: Stalexport może wystartować w przetargu na rozbudowę A4. Nie ma planu przedłużenia koncesji
ep. 15 kwietnia 2025
Umowa koncesyjna ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska zakończy się w marcu 2027 r. i nie ma planu, aby była ona przedłużona. Obecnie trwają już przygotowania do poszerzenia autostrady o trzeci pas ruchu, a prace te zostaną zrealizowane przez firmy wyłonione w przetargach. W postępowaniach tych może wystartować także obecny koncesjonariusz – stwierdza GDDKiA odnosząc się do deklarowanej gotowości spółki Stalexport Autostrada Małopolska do rozbudowy autostrady A4 między Katowicami i Krakowem.
Polski Ryanair z dużym spadkiem zysku netto
Mateusz Kieruzal 15 kwietnia 2025
Działalność linii Buzz (de facto Ryanair Sun) rośnie – operator stale zwiększa flotę i liczbę lotów. Rok fiskalny 2024 był dla polskiej spółki-córki irlandzkiego przewoźnika dobry, choć wynik finansowy netto osiągnął wartość 96 milionów złotych. Niskokosztowiec odnotował więc spadek zysku „na czysto” o 28 proc. względem roku obrotowego 2023.